Przemysław Płoskonka – wykładowca akademicki, pracownik dydaktyczny specjalizujący się w zagadnieniach związanych z turystyką kwalifikowaną (aktywną) i outdoorem. Konsultant projektów z obszaru kultury fizycznej i turystyki odpowiedzialnej. Lider społecznych ruchów edukacji plenerowej i przyrodniczo-leśnej.
Absolwent Wydziału Wychowania Fizycznego Akademii Wychowania Fizycznego J.Piłsudskiego w Warszawie. Po studiach rozpoczął pracę jako asystent w Zakładzie Turystki (obecnie Katedrze Turystyki i Rekreacji) AWF w Warszawie, gdzie umiejętnie łączy działalność dydaktyczną z rozwojem zawodowym. Stara się tworzyć na Uczelni podwaliny nowoczesnych zajęć outdoorowych zgodnych z przesłaniem pedagogiki przygody. Wierny pragmatycznej zasadzie Deweya uczenia się przez działanie. W 2014r.uzyskał stopień doktora nauk o kulturze fizycznej. Autor ponad 30 publikacji naukowych, uczestnik międzynarodowych projektów badawczych i konferencji naukowych.
Równocześnie z rozwojem naukowym kontynuuje rozwój zawodowy w obszarze turystyki. Doświadczony pilot wycieczek, organizator i kierownik imprez turystyki kwalifikowanej oraz wypraw przygodowych. Autorskie programy do krajów Afryki północnej (Tunezja-Maroko-Egipt-Libia) realizował jako właściciel agencji eventowej ESCAPE. Współpracował przy licznych innowacyjnych projektach realizowanych przez Office National du Tourisme Tunisien na terenie Tunezji. Następnie poszukując nowych inspiracji został Prezesem biura podróży ESCAPE & EXPLORE CLUB Sp.z o.o. W 2016 roku wybrany jako jeden z delegatów Oddziału Mazowieckiego Polskiej Izby Turystyki. Zdobyte doświadczenie stara się przenieść na grunt projektowy i akademicki.
Obecnie zaangażowany w działalność największej organizacji społecznej zajmującej się sztuką przetrwania – Stowarzyszenia Polska Szkoła Surwiwalu. Jako współzałożyciel i Wiceprezes koordynuje działalność edukacyjną. Od 2017 roku rozwija koncepcję Trenerów Etyki Outdoorowej, związaną z oficjalnym partnerstwem stowarzyszenia z organizacją Leave No Trace Center for Outdoor Ethics. Dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia, zasady Leave No Trace stały się fundamentem funkcjonowania uruchomionych w 2021 roku obszarów „Zanocuj w lesie” na terenie Lasów Państwowych.
Posiada liczne uprawnienia instruktorskie i ukończone kursy m.in. surwiwalu, wspinaczki, kajakarstwa, pływania, nurkowania, żeglarstwa, ski-touringu, ratownictwa wodnego. W wolnych chwilach zapalony kajakarz, nie stroni od nocy w lesie pod rozgwieżdżonym niebem. Stara się trzymać formę w czym pomaga regularne pływanie. Prywatnie uprawia surwiwal domowy jako mąż i dumny ojciec dwóch córek.
W 2016 r. odznaczony przez Prezydenta RP Brązowym Krzyżem Zasługi za rozwój edukacji.