Nasz Zespół
dr Maria Palińska – Dyrektor Biura, w WCEE działa od 1997 roku, pełniła funkcję sekretarza Zarządu do 2000 roku, a od 2000 roku pełni funkcję skarbnika do chwili obecnej. Jest prezesem Ligi Ochrony Przyrody Okręg we Włocławku, członkiem Włocławskiego Towarzystwa Naukowego.
Jest autorem i współautorem wielu programów edukacyjnych z zakresu szeroko pojętej ekologii, realizowanych we Włocławskim Centrum Edukacji Ekologicznej.
Stopień doktora nauk biologicznych uzyskała w roku 2006 na Uniwersytecie Śląski, na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska. Od wielu lat prowadzi działalność edukacyjną w zakresie ochrony środowiska jest nauczycielem akademickim, była promotorem (24) i recenzentem (27) prac licencjackich z zakresu ochrony środowiska na Wydziale Nauk Społecznych i Technicznych WSHE oraz ok 20 prac podyplomowych z zakresu BHP.
Prowadzi wykłady na Wydziale Nauk Społecznych i Technicznych oraz Wydziale Nauk Pedagogicznych WSHE obecnie Kujawskiej Szkole Wyższej, na Uniwersytetach III wieku w ramach projektu Zielona Wiedza dla Uniwersytetów III wieku z zakresu Bioróżnorodność oraz Ocieplenie Klimatu.
Jest autorem wielu artykułów naukowych oraz popularno –naukowych .
Otrzymała III nagrodę w Trofeum Ziemia Planeta Kobiet 2011 w Fundacji YvesRocher oraz Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego w roku 2013 za zasługi na rzecz środowiska naturalnego, jak również Medal Komisji Edukacji Narodowej
mgr Joanna Fydryszewska – absolwentka Wydziału Biologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Związana z Włocławskim Centrum Edukacji Ekologicznej od 2008r. Prowadzi zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Koordynator licznych programów edukacyjnych realizowanych przez WCEE.
W 2013 roku otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w dziedzinie ochrona środowiska naturalnego.
Współpracowała z Regionalnym Centrum Edukacji Ekologicznej w Płocku, Instytutem na Rzecz Ekorozwoju oraz Fundacją Ziemia i Ludzie.
Ewa Kubacka – księgowy
mgr inż. Marian Rutkowski – absolwent wydziału ochrony roślin i środowiska na Akademii Rolniczej w Szczecinie (1985 r.). Emerytowany, nauczyciel dyplomowany przedmiotów przyrodniczych oraz informatyki. Lider wdn. W latach 2004-2011 ekspert MEN ds. awansu zawodowego nauczycieli. Za swoją pracę otrzymał w 2018 roku Medal Komisji Edukacji Narodowej.
Z Włocławskim Centrum Edukacji Ekologicznej związany od 1998 roku. Jako edukator prowadził zajęcia dla młodzieży, nauczycieli i osób dorosłych
z dziedziny edukacji ekologicznej. Posiada certyfikaty kilku programów edukacyjnych z zakresu edukacji ekologicznej i środowiskowej, m.in. Polsko-Amerykańskiego programu edukacji ekologicznej KRĄG, „Ekoanimator
w rekreacji i turystyce”, „Terenowa edukacja środowiskowa”, Zaprzyjaźnij się z Wisłą.
Jest autorem lub współautorem kilkunastu projektów edukacyjnych i publikacji z zakresu edukacji środowiskowej i przyrodniczej m.in. Terenowej ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej w Zbójnie, „Bocian interdyscyplinarnie. Projekt międzyprzedmiotowy”, „Opakowanie” – scenariusze zajęć; programu edukacji ekologicznej ph. Żyjemy chroniąc czy projektu – Tu będzie las.
Posiada srebrną odznakę LOP.
mgr Renata Zofia Rutkowska – emerytowany nauczyciel dyplomowany, polonista i dyrektor szkoły, surdopedagog, terapeuta pedagogiczny, regionalista, przyrodnik, edukator; lider wdn; aktywny członek LOP. W latach 2004-2011 ekspert MEN ds. awansu zawodowego nauczycieli.
Posiada certyfikaty kilku programów edukacyjnych z zakresu edukacji ekologicznej i środowiskowej, m.in. Polsko-Amerykańskiego programu edukacji ekologicznej KRĄG, „Ekoanimator w rekreacji i turystyce”, „Terenowa edukacja środowiskowa”, „Szkolenie dla przewodników wiejskich – osób zajmujących się organizowaniem aktywnego wypoczynku”, Zaprzyjaźnij się z Wisłą.
Jest autorką lub współautorką kilkunastu projektów edukacyjnych i publikacji z zakresu edukacji środowiskowej i przyrodniczej oraz terapii pedagogicznej, m.in. Terenowej ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej w Zbójnie, programu warsztatów metodycznych dla nauczycieli „Jak realizować międzyprzedmiotową ścieżkę ekologiczną w szkole podstawowej i gimnazjum”, „Bocian interdyscyplinarnie. Projekt międzyprzedmiotowy”, „Opakowanie” – scenariusze zajęć; „Zestaw ćwiczeń do zajęć korekcyjno-kompensacyjnych…”.
Z Włocławskim Centrum Edukacji Ekologicznej związana od 1998 roku jako trener / edukator wielu programów edukacyjnych głównie dla nauczycieli, ale także samorządowców, leśników i innych grup społecznych.
Za swoją działalność edukacyjną otrzymała wiele wyróżnień i nagród, m.in. Nagrodę Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty i Medal Komisji Edukacji Narodowej.
Przemysław Płoskonka – wykładowca akademicki, pracownik dydaktyczny specjalizujący się w zagadnieniach związanych z turystyką kwalifikowaną (aktywną) i outdoorem. Konsultant projektów z obszaru kultury fizycznej i turystyki odpowiedzialnej. Lider społecznych ruchów edukacji plenerowej i przyrodniczo-leśnej.
Absolwent Wydziału Wychowania Fizycznego Akademii Wychowania Fizycznego J.Piłsudskiego w Warszawie. Po studiach rozpoczął pracę jako asystent w Zakładzie Turystki (obecnie Katedrze Turystyki i Rekreacji) AWF w Warszawie, gdzie umiejętnie łączy działalność dydaktyczną z rozwojem zawodowym. Stara się tworzyć na Uczelni podwaliny nowoczesnych zajęć outdoorowych zgodnych z przesłaniem pedagogiki przygody. Wierny pragmatycznej zasadzie Deweya uczenia się przez działanie. W 2014r.uzyskał stopień doktora nauk o kulturze fizycznej. Autor ponad 30 publikacji naukowych, uczestnik międzynarodowych projektów badawczych i konferencji naukowych.
Równocześnie z rozwojem naukowym kontynuuje rozwój zawodowy w obszarze turystyki. Doświadczony pilot wycieczek, organizator i kierownik imprez turystyki kwalifikowanej oraz wypraw przygodowych. Autorskie programy do krajów Afryki północnej (Tunezja-Maroko-Egipt-Libia) realizował jako właściciel agencji eventowej ESCAPE. Współpracował przy licznych innowacyjnych projektach realizowanych przez Office National du Tourisme Tunisien na terenie Tunezji. Następnie poszukując nowych inspiracji został Prezesem biura podróży ESCAPE & EXPLORE CLUB Sp.z o.o. W 2016 roku wybrany jako jeden z delegatów Oddziału Mazowieckiego Polskiej Izby Turystyki. Zdobyte doświadczenie stara się przenieść na grunt projektowy i akademicki.
Obecnie zaangażowany w działalność największej organizacji społecznej zajmującej się sztuką przetrwania – Stowarzyszenia Polska Szkoła Surwiwalu. Jako współzałożyciel i Wiceprezes koordynuje działalność edukacyjną. Od 2017 roku rozwija koncepcję Trenerów Etyki Outdoorowej, związaną z oficjalnym partnerstwem stowarzyszenia z organizacją Leave No Trace Center for Outdoor Ethics. Dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia, zasady Leave No Trace stały się fundamentem funkcjonowania uruchomionych w 2021 roku obszarów „Zanocuj w lesie” na terenie Lasów Państwowych.
Posiada liczne uprawnienia instruktorskie i ukończone kursy m.in. surwiwalu, wspinaczki, kajakarstwa, pływania, nurkowania, żeglarstwa, ski-touringu, ratownictwa wodnego. W wolnych chwilach zapalony kajakarz, nie stroni od nocy w lesie pod rozgwieżdżonym niebem. Stara się trzymać formę w czym pomaga regularne pływanie. Prywatnie uprawia surwiwal domowy jako mąż i dumny ojciec dwóch córek.
W 2016 r. odznaczony przez Prezydenta RP Brązowym Krzyżem Zasługi za rozwój edukacji.