I młodzi ludzie, jak i starsi upodobają sobie granie w gry komputerowe – wyścigi, akcji, MMO, strategie, gry adventure. Fajne gry są dość kosztowne, ale bywają bardzo tanie polskie produkcje.
Pewne gry są na licencji opensource i są to darmowe gry. Niektóre gry kosztują, ale nieraz pełne wersje gier są w internecie na różnych serwerach oraz w sieciach Kazaa i innych peer2peer. Na dzień dzisiejszy właściwie wszelkie z gier to gry po polsku. Czasami są zwyczajnie polskie pliki, oficjalnie lub nieoficjalnie, w necie roi się od również porad, solucji i kodów, oraz gier online.

Zastanawiającym faktem jest uzależnienie od gier komputerowych. Zjawisko popularne jest najczęściej wśród młodych ludzi grających w gry sieciowe MMO lub gry. Na nieszczęście bardzo często jest to zjawisko nieznane przez rodziców.

Uzależnieniu towarzyszą m.in. takie cechy jak minimalne potrzeby snu, małe potrzeby odżywiania się i picia, brak potrzeby interakcji z otoczeniem i problemy z życiem towarzyskim. Potrafi psuć stosunki międzyludzkie. Często kończy się to dopiero wraz z zabiciem postaci w grze. Utrata ta dość wyzwala agresję i ból, jednak prawie zawsze kończy na zawsze daną grę. Kiedy nałóg przybiera niebezpieczny rozwój, nieodzowna jest pomoc eksperta. Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u psychologa, rzadziej konieczna jest kuracja farmaceutykami. Przypadek nałogu nie powoduje, że należy skończyć z grami raz na zawsze – tak jak każde używki, tak i gry komputerowe należy mądrze i rozsądnie miarkować. Więc wszystko jest dla ludzi – lecz trzeba być po prostu rozważnym.

Właśnie dlatego trzeba mieć zdrowe podejście do gier i nie grać za dużo – oprócz gier ważne jest prawdziwe życie – świat nie kończy się przed komputerem.